تشخیص و درمان حساسیت های فصلی

فصل بهار نوید بخش آفتاب بیشتر، شکوفه های زیبا، برگ های تازه روی درختان و رویش مجدد چمن است. اما مشکل اینجاست که با گل دادن و گرده افشانی گیاهان نیز توامان می شود. از اینروست که افرادی که دچار حساسیت های فصلی هستند، بهارهای سختی دارند که با علائم تنفسی آزاردهنده که در اثر تنفس گرده گل ها ایجاد می شوند و کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تاثیر قرار می دهند، همراه خواهند بود.

حساسیت های فصلی می توانند در موارد معمول با التهاب مخاط بینی همراه شوند و حتی با حاد شدن علائم فرد را دچار مشکلات ریوی و آسم نمایند. التهاب مخاط بینی واکنش ازدیاد حساسیتی سیستم ایمنی فرد به آلرژن های (مواد حساسیت زا) محیطی که عموماً بی خطر هستند می باشد. این واکنش به ترشح پیام رسان های شیمیایی در بینی و مخاط اطراف آن انجامیده و علائمی چون تورم، خارش، عطسه و آبریزش بینی را به همراه خواهد داشت.

بسیاری از آلرژن ها نظیر گرد و غبار منزل، کپک و شوره حیوانات خانگی که در فصول پاییز و زمستان که به دلیل سرما تهویه هوا کاهش می یابد اوج می گیرند، تمام طول سال در محیط حاضر هستند. برخی دیگر اما نظیر حساسیت به گرده های متصاعد از گیاهان و چمن که در فصل بهار و اوایل تابستان به اوج می رسد، فصلی هستند. خبر بد اینکه با تغییرات آب و هوایی و پدیده گرم شدن کره زمین، انتظار می رود فصل گرده افشانی گیاهان طولانی تر و شدیدتر شود.

شباهت های التهاب حساسیتی مخاط بینی و سرماخوردگی های ویروسی

چنانچه علائم التهاب مخاط بینی در شما بروز کرد، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا از بروز حساسیت اطمینان حاصل نمایید، چرا که در بسیاری از موارد سرماخوردگی های ویروسی علائمی مشابه حساسیت های فصلی دارند، که البته در مورد نخست در بیشتر مواقع علائم تنفسی با تب یا بدن درد همراه می شوند.

روش تشخیص التهاب مخاط بینی در اثر بروز حساسیت های فصلی نیز بسیار مهم است. حساسیت های محیطی را می توان با آزمون خراش پوستی یا آزمایش خون تشخیص داد. در روش آزمون خراش پوستی، همانطور که از نام آن پیداست، خراشی بسیار سطحی معمولاً روی بازوی فرد ایجاد شده و از آن طریق مقداری آلرژن وارد لایه های سطحی پوست می گردد.

در صورتیکه فرد به آن آلرژن حساسیت داشته باشد، ناحیه خراشیده شده قرمز و دچار سوزش خواهد شد.  نتایج این آزمون دقیق و سریع (15 دقیقه) هستند، اما مهم این است که فرد دست کم سه روز پیش از انجان تست از مصرف داروهای ضد حساسیت و آنتی هیستامین ها خودداری کند. آزمایش خون نیز می تواند انواع گوناگونی از آلرژن ها را تست کرده و حتی در صورت مصرف آنتی هیستامین نتایج آن قابل اطمینان خواهد بود. نتایج آزمایش خون طی یک یا چند روز آماده خواهند شد.

درمان حساسیت های فصلی

در صورت بروز حساسیت های فصلی ابتدا می بایست تا حد امکان از آلرژن (عامل حساسیت زا) دوری نمود. اگر حساسیت فصلی دارید سعی کنید در زمان های اوج گرده افشانی مثل هنگام غروب آفتاب در فضای آزاد نباشید و از عبور از کنار چمن تازه کوتاه شده بپرهیزید. اما معمولاً پرهیز به تنهایی کافی نیست و فرد نیاز به مصرف دارو نیز خواهد داشت.

تجویز دارو اما به بروز علائم در فرد دچار حساسیت بستگی دارد. اسپری های استروئیدی ضد حساسیت بینی از آنجاکه جذب بدنی کمتری دارند در قیاس با مصرف دارو و تزریق استروئیدها کم خطرتر بوده و گزینه های مناسب تری هستند، اما به خصوص اگر اسپری در زاویه صحیح انجام نشود میتوانند موجب خون دماغی شوند.

در صورتیکه خارش و عطسه علائم غالب هستند، بهتر است از آنتی هیستامین ها استفاده شود. نسل جدید آنتی هیستامین ها با عوارض جانبی و خواب آوری بسیار کمتر گزینه بسیار مناسبی هستند.

در طول فصل حساسیت، باید هر روز داروهایتان را مصرف کنید، چراکه مصرف مداوم داروهای ضد حساسیت نتایج بهتری را در کنترل علائم حساسیت به همراه خواهد داشت. اگر علائم تنگی نفس و آسم دارید، توصیه می شود مرتباً از اسپری های استنشاقی مخصوص آسم استفاده کنید.

اما اگر روش های درمانی معمول باز هم پاسخگو نبودند، باید به یک متخصص آلرژی مراجعه نمایید تا روش های درمانی پیشرفته تری را برای شما در نظر بگیرد. ایمنی درمانی یا ایمونوتراپی می تواند در این مورد یک روش درمانی مناسب باشد که در آن مقداری از آلرژن ها (مواد حساسیت زا) که در شما ایجاد حساسیت می کنند به طور منظم طی چندین سال به بدن شما وارد می گردد تا در نهایت سیستم ایمنی شما در مقابل آن مقاوم شود.

مرسوم ترین شیوه ایمنی درمانی برای حساسیت های فصلی قطره های زیر زبانی است که روزانه به مدت سه سال یا بیشتر باید مصرف شوند. ایمنی درمانی اساساً روشی بی خطر و موثر است، اما از آنجاکه قطرات زیر زبانی وارداتی هستند بعضاً مستلزم هزینه زیادی می باشد.

حساسیت فصلی
افرادی که دچار حساسیت های فصلی هستند، بهارهای سختی دارند که با علائم تنفسی آزاردهنده که در اثر تنفس گرده گل ها ایجاد می شوند و کیفیت زندگی فرد را شدیداً تحت تاثیر قرار می دهند، همراه خواهند بود.
از تشخیص خانگی حساسیت خودداری کنید!

متخصصین توصیه می کنند که از تشخیص و درمان حساسیت های فصلی در خانه خودداری کنید، چرا که تشخیص درست علائم و آلرژن های حساسیت زا در برنامه درمانی نقش بسیار مهمی دارند. اگر حساسیت فصلی درست مدیریت نشود، می تواند سر درد، عدم تمرکز و پیچیدگی های دیگری چون آسم، عفونت و سینوزیت را به همراه داشته باشد.

پس بهتر است با تشخیص مناسب، برنامه درمانی مشخصی را دنبال کنید. نقطه شروع می تواند مراجعه به پزشک عمومی باشد که در صورت لزوم جهت تشخیص و درمان بهتر شما را به کلینیک های تخصصی آلرژی ارجاع خواهد داد.

منبع: مجله Babys and Beyond شماره ششم (سپتامبر و نوامبر 2019)

خرید از داروخانه یارمد

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

برای اطلاع از تخفیفات ویژه ما ایمیل خود را وارد کنید

جدیدترین اخبار و اطلاعیه های داروخانه یارمد

مطالب بیشتر

متنوع ترین و برترین محصولات
سلامتی و بهداشتی

در داروخانه آنلاین یارمد

0
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0