آلگومد و 10 فایده شگفت انگیز برای سلامتی

آلگومد نام تجاری پودر خالص جلبک کلرلا ولگاریس می‌باشد. این جلبک سرشار از ریز مغذی هاست که از اینرو از آن به عنوان ابر غذا یاد می شود و مطالعات زیادی در رابطه با فواید آن انجام شده است. به عنوان یک مکمل غذایی، آلگومد تاثیر زیادی در کاهش کلسترول و سم زدایی از بدن دارد. این مقاله شامل چکیده ای از مطالعات در باب خواص آلگومد، بهترین نحوه مصرف آن و هر آنچه باید در این رابطه بدانید است.

کلرلا چیست؟

کلرلا نام جلبکی تک سلولی است که در آب  شیرین پرورش داده می شود. بیش از 30 گونه از این جلبک شناخته شده اند، اما دو نوع ولگاریس و پیرنویدوزا بیشتر مورد توجه محققین بوده اند. کلرلا را به دلیل داشتن دیواره سلولی سخت که قابل هضم توسط انسان می باشد، می توان به صورت مکمل استفاده نمود تا از مزایای آن بهره مند شد. در حال حاضر گونه های مختلفی از این مکمل به صورت کپسول، قرص، پودر و عصاره توسط شرکت های مختلف تولید می شوند که یکی از معروفترین آن ها شرکت آلمانی آلگومد است. حتی جالب است بدانید این جلبک به عنوان سوخت بیدیزل نیز کاربرد دارد.

همانطور که گفته شد کلرلا فواید بسیاری دارد که در اینجا به 10 تای آن ها می پردازیم.

1. چرا به آلگومد لقب ابر غذا داده اند؟

کلرلا به دلیل مواد مغذی ای که در آن وجود دارد، لقب “ابر غذا” را به خود اختصاص داده است.  با وجود اینکه ارزش غذایی دقیق آن به شرایط کشت، گونه مورد کشت و روش فرآوری بستگی دارد، می توان نکات زیر را در رابطه با خاصیت غذایی آن برشمرد.

پروتئین: 50 تا 60 درصد کلرلا از پروتئین تشکیل شده است که در این میان می توان 9 آمینو اسید ضروری را برشمرد. این بدان معنی است که کلرلا یک منبع پروتئینی کامل است.
ویتامین ب 12: برخی از گونه های کلرلا (من جمله آلگومد) حاوی ویتامین ب 12 هستند.
آهن و ویتامین سی: کلرلا یک منبع مناسب جهت تامین آهن است و می تواند تا 40% نیاز روزانه آهن را تامین کند. همچنین سرشار از ویتامین سی می باشد که به همین دلیل به جذب بیشتر آهن کمک می کند.
سایر آنتی اکسیدان ها: کلرلا حاوی مقادیر اندک منیزیم، روی، مس، پتاسیم، کلسیم، اسید فولیک و سایر ویتامین های گروه ب نیز می باشد.
امگا 3: مشابه تمام جلبک ها، کلرلا نیز دارای امگا 3 می باشد، به طوریکه تنها 3 گرم از آن 300 میلی گرم امگا 3 را وارد بدن شما می نماید.
فیبر: دریافت مقادیر زیاد کلرلا می تواند نیاز بدن به فیبر را نیز تامین نماید. البته در مکمل های کلرلا کمتر از 1 گرم فیبر در هر دز دارویی وجود دارد.

از اینروست که کلرلا را به دلیل دارا بودن بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها “ابر غذا” می نامند.

2. آلگومد با ایجاد پیوند با فلزلا سنگین به سم زدایی از بدن کمک می کند

طی مطالعات روی حیوانات، محققین قابلیت سم زدایی کلرلا را بررسی نموده و به تاثر آن در خارج ساختن فلزات سنگین و سایر ترکیبات مضر از بدن پی برده اند.

مقادیر اندک فلزات سنگینی چون آهن و مس برای بدن ضروری است، اما مقادیر زیاد آن ها و فلزات سنگین دیگری چون کادمیوم و سرب می توانند به شدت برای بدن سمی باشند. افرادی که در معرض آلودگی هوا یا شغل هایی مثل کار در معدن هستند، بیشتر در معرض فلزات سنگین خواهند بود. مطالعات روی گونه های حیوانی نشان می دهند که کلرلا می تواند اثر سمی فلزات سنگین بر رو کبد، مغز و کلیه ها را کاهش دهد.

علاوه بر این کلرلا کاهش مواد شیمیایی مضر که در برخی مواد غذایی حاضر هستند را به همراه خواهد داشت. یکی از این مواد مضر دیوکسین است که موجب تخریب هورمونی می شود و در مواد غذایی حیوانی مشاهده می شود.

بر اساس شواهد مطرح شده، به نظر می آید که کلرلا به دلیل ایجاد پیوند با فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی مضر، بدن را در سم زدایی کمک می نماید.

3. آلگومد و افزایش ایمنی بدن

سیستم ایمنی، سلاح بدن جهت مقابله با عفونت هاست. این سیستم پیچیده شامل مکانیزم های گوناگون و سلول هایی می باشد که زمانیکه یک مهاجکچم خارجی مثل یک ویروس وارد بدن شما می شود، به مبارزه با آن می پردازد.اثر مثبت کلرلا بر سیستم ایمنی بدن هم در مطالعات حیوانی و هم در مطالعات انسانی ثابت شده است. به عنوان نمونه در یک مطالعه انسانی مشاهده گردید که بدن افرادی که کلرلا مصرف نمودند آنتی بادی بیشتری تولید می نماید. آنتی بادی ها بدن را در در مبارزه با تهاجم های ویروسی کمک می کنند. نتایج این مطالعه بسیار امیدوار کننده بود. در مطالعه دیگری افزایش فعالیت سیستم ایمنی در افراد سالمی که طی هشت هفته کلرلا مصرف نمودند مشاهده گردید.  

پس می توان گفت که کلرلا می تواند با افزایش فعالیت بخش های مختلف سیستم ایمنی، موجب افزایش توان ایمنی بدن شود.

4. آلگومد می تواند موجب کاهش کلسترول گردد

در این زمینه مطالعات بسیاری صورت گرفته و نشان داده شده که مصرف کلرلا اثر شگرفی در کاهش سطح کلسترول دارد. مصرف روزانه 5 تا 10 گرم کلرلا لیپوپروتئین کم چگالی یا ال‌دی‌ال و تری گلیسرید را در افرادی که دچار فشار خون و یا کلسترول بالا هستند کاهش می دهد. کاهش چربی خون در اثر مصرف کلرلا به دلیل وجود ریز مغذی های زیر در این ابر غذا حادث می شود:

نیاسین: از خانواده ویتامین ب که موجب کاهش کلسترول می شود.
فیبر: عامل کاهش دهنده کلسترول
کاروتنوئیدها: عامل طبیعی دیگری برای کاهش کلسترول
آنتی اکسیدان ها: ممانعت از اکسید شدن کلسترول ال دی ای (که تهدیدی برای سلامت قلب به شمار می رود)

در نتیجه ریزمغذی های موجود در کلرلا مثل نیاسین، فیبر، کارتنوئیدها و آنتی اکسیدان ها می توانند به بدن شما در کاهش کلسترول یاری برسانند.

5. اثر آنتی اکسیدانی آلگومد

کلرلا با داشتن کلروفیل، ویتامین سی، بتا کاروتن، لیکوپن و لوتئین به عنوان یک آنتی اکسیدان فوق العاده شناخته می شود. این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با امراض مزمن می پردازند و بسیاری از آن ها موجب کاهش تولید مواد گلیکاسیون پیشرفته (AGE) که عامل بسیاری از عوارض مرتبط با بیماری دیابت هستند، می شوند. همچنین مطالعات نشان از تداخل کلرلا با روند پیر شدن سلول ها دارند. مطالعه دیگری از افزایش سطح آنتی اکسیدان در افراد سیگاری (که بیشتر در معرض خطر آسیب های اکسیداتیو قرار دارند) حکایت دارد.

پس مصرف کلرلا موجب محافظت در مقابل بیماری های مزمن، کاهش عوارض دیابت و کاهش خطرات توان با مصرف سیگار می گردد.

کلرلا-آلگومد
آلگومد حاوی طیف وسیعی از ویتامین‌ها (E، C، B1، B2، B3، B5، B6، B7، B12، فولیک‌اسید، اینوزیتول و …)، املاح (آهن، منیزیم، سِلنیوم، روی، پتاسیم، کلسیم، کروم و …)، مقادیر بسیار بالایی پروتئین (بیش از سه برابر پروتئین موجود در گوشت و ماهی)، تمامی آمینو اسیدهای ضروری (که بدن قادر به تولید آنها نیست)، اسیدهای چرب امگا ۳ و ۶، بالاترین میزان اسیدهای نوکلئیک (بخصوص RNA که موجب افزایش حافظه و جوان سازی پوست می گردد) و بالاترین مقدار کلروفیل در طبیعت (بیش از ۱۰ برابر سایر گیاهان) است. همچنین آلگومد برخلاف گیاهان، حاوی مقدار بسیار زیادی ویتامین B12 است که کمبود آن در افراد دارای رژیم گیاه خواری دیده می‌شود و موجب کم خونی می‌گردد.

6. آلگومد باعث کنترل فشار خون می شود

مصرف آلگومد و سایر مکمل های حاوی کلرلا به بهبود سلامت قلب و کلیه ها منجر شده و در نهایت فشار خون را تنظیم میکند. در یک مطالعه افرادی با فشار خون بالا به مدت 12 هفته روزانه 4 گرم کلرلا مصرف نمودند و در نهایت شاهد کاهش فشار خون خود بودند. در مطالعه دیگری اثر مثبت کلرلا در کاهش گرفتگی عروق (عاملی برای افزایش فشار خون) تثبیت شده است.

احتمالاً این کاهش فشار خون و گرفتگی عروق به دلیل وجود موادی چون آرژنین، پتاسیم، کلسیم و امگا 3 در کلرلا است که از سفت شدن دیواره رگ ها ممانعت به عمل می آورد.

7. آلگومد و کاهش قند خون

مطالعات بسیاری نیز اثر مصرف کلرلا در کاهش قند خون را بررسی نموده اند. یکی از این مطالعات کاهش قند خون ناشتا را پس از 12 هفته مصرف کلرلا نشان می دهد. مطالعه دیگری از کاهش قند خون و افزایش حساسیت انسولین در مبتلایان به کبد چرب در اثر مصرف مکمل های حاوی کلرلا حکایت دارد. می توان گفت که مصرف کلرلا در کنار سایر درمان ها به افراد مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد.

8. بهبود بیماری های تنفسی در نتیجه مصرف آلگومد

بیماری های تنفسی ای چون آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) در بسیاری از موارد با کنترل التهاب بهبود پیدا می کنند. کلرلا دارای برخی ریز مغذی های موثر در کاهش التهاب (مثل آنتی اکسیدان ها) می باشد. در یک مطالعه اثرات مثبت مصرف مکمل کلرلا در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه بررسی شده است. پس کلرلا به دلیل دارا بودن مواد ضد التهاب می تواند در بهبود بیماری های تنفسی موثر باشد.

9. آلگومد و افزایش توان هوازی

در این زمینه تنها یک مطالعه صورت گرفته که آثار مثبتی را نشان می دهد. محققین به یک گروه جوان 6 گرم کلرلا و به گروهی دیگر دارویی بی اثر به مدت 4 هفته دادند. در پایان گروهی که کلرلا مصرف نموده بود، توان بیشتری در اشباع کردن ریه از اکسیژن نشان دادند که عاملی برای افزایش توان هوازی می باشد. این می تواند به دلیل وجود آمینو اسیدها در کلرلا باشد. آمینو اسیدهای شاخه دار مجموعه ای از آمینو اسیدها هستند که اثر اثبات شده ای در افزایش توان هوازی دارند.

10. کاهش وزن با آلگومد

مطالعات نشان می دهند که مصرف کلرلا به دلیل 50 تا 60% پروتئین کاملاً گیاهی موجب کاهش وزن می گردد. نخستین آثار پس از سه ماه مصرف مشاهده خواهد شد.

سایر فواید احتمالی مصرف آلگومد:

فواید دیگر بسیاری برای کلرلا متصور می شود که نیاز به مطالعه دارند. برخی از آن ها عبارتند از:

سلامت چشم ها: کلرلا حاوی لوتئین و زی زانتین (دو کارتنوئید موثر در سلامت چسم ها و جلوگیری از دژنراسیون ماکولا) می باشد.
سلامت کبد: مصرف مکمل های کلرلا در بیماری های کبدی موثر است، اما اثر آن در حفاظت از سلامت کبد در افراد سالم هنوز بررسی نشده است.
بهبود هاضمه: بسیاری از منابع ادعا می کنند که مصرف کلرلا بهبود هاضمه و کاهش نفخ شکمی را در پی خواهد داشت، اما مطالعه مشخصی جهت اثبات این ادعا وجود ندارد.
تسکین سندروم پیش از قاعدگی: کلرلا به دلیل داشتن ویتامین های گروه ب و کلسیم احتمالاً به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک می کند. این مسئله در بسیاری از منابع مطرح شده است.

با وجود اینکه شواهد مطالعاتی کافی برای تایید فواید اخیر وجود ندارد، مصرف کلرلا به دلیل ریز مغذی هایی که دارد احتمالاً این فواید را به همراه خواهد داشت.

لزوم احتیاط در مصرف کلرلا:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده مصرف کلرلا را بی خطر بر شمرده است. با این وجود بد نیست نکات زیر را در مصرف آن لحاظ نمایید:

عوارض جانبی: در برخی افراد حالت تهوع و ناراحتی شکمی گزارش شده است. اما این عوارض بسیار نادر هستند.

عدم وجود استاندارد تولید: در بسیاری از کشورها (من جمله ایالات متحده) تولید کلرلا استاندارد نیست. اما کشور آلمان و مکمل آلگومد از این قاعده مستثنی است.

شرایط کشت: شرایط کشت کلرلا بر خواص آن اثر گذار است. آلگومد در بزرگترین سیستم بسته جهان در کشور آلمان کشت و تولید می‌گردد و از تکنولوژی منحصر به فرد فتوبایوراکتور بهره می‌برد. در این روش برخلاف سایر روش‌های تولید از جمله تولید در سیستم باز (استخرهای روباز) و سیستم بسته فاقد نور (فرمانتور) دانشمندان آلمانی جدیدترین فناوری تولید را با فراهم آوردن شرایط بهینه رشد و ممانعت از ورود هر نوع آلودگی به محیط کشت بکار گرفته‌اند.

از آنجاکه کلرلا مستقیماً بر سیستم ایمنی اثر می گذارد، افرادی که به تقص سیستم ایمنی دچار هستند یا برای افزایش سیستم ایمنی دارو مصرف می کنند، بهتر است قبل از مصرف کلرلا با پزشک مشورت کنند.

علاوه بر این ها نباید فراموش کرد که مصرف مکمل های غذایی به طور کلی می تواند در درمان برخی بیماری ها تداخل ایجاد کند. پس با وجود اینکه کلرلا یک مکمل بی خطر محسوب می شود و ندرتاً عوارض جانبی آن گزارش شده است، ممکن است برای همه مناسب نباشد.

نحوه مصرف مکمل های حاوی کلرلا:

بررسی علمی مشخصی در رابطه با دز مصرف کلرلا صورت نگرفته است. برخی مطالعات مصرف روزانه 1.2 گرم و برخی دیگر مصرف 5 تا گرم آن را مفید می دانند. بهتر است از دستور مصرف مکمل تبعیت کنید. مهمترین نکته استفاده از مکمل مناسب است که آلگومد با دارا بودن کنترل کیفی مناسب در این زمینه مورد توصیه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است.

نتیجه گیری:

کلرلا منبعی غنی از بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست و تحقیقات بسیاری آثار سم زدایی، کاهش سطح کلسترول و سایر فواید آن را تایید نموده اند. مصرف کلرلا بی خطر بوده و برای سلامتی بسیار مفید خواهد بود.

منبع: وبسایت healthline

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

برای اطلاع از تخفیفات ویژه ما ایمیل خود را وارد کنید

جدیدترین اخبار و اطلاعیه های داروخانه یارمد

مطالب بیشتر

متنوع ترین و برترین محصولات
سلامتی و بهداشتی

در داروخانه آنلاین یارمد

0
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0