انرژی بدن و 8 روش برای افزایش آن

افزایش انرژی بدن و روشهای افزایش آن
در دنیای پرمشغله کنونی، انرژی منبعی حیاتی است. در این مقاله به بررسی راهکار های تغذیه منابع انرژی بدن در طول روز می پردازیم.

خسته، بی حال یا درمانده! این تجربه روزانه بسیاری از ماست. می توانیم هورمون های خود، حجم کار زیاد یا حتی اضطراب ناشی از اخبار بد را مقصر بدانیم. اما آنچه را که فراموش می کنیم این است که حرکت بی وقفه از لحاظ جسمی مقدور نیست! انرژی بدن ما از سه بعد فیزیکی، یادگیری و احساسی تشکیل شده است که همه این منابع محدود هستند. مسلماً نمی توان ادعا کرد که خستگی ناشی از فعالیتی مشخص برای همه افراد یکسان است، اما دانستن اینکه چه کارهایی از ما انرژی می گیرند و چه فعالیت هایی موجب حفظ انرژی ما می شوند، ما را در رسیدن به حداکثر انرژی یاری می کند.

سرچشمه انرژی بدن

انرژی جسمانی مهمترین منبع انرژی بدن است که به دلیل ریشه داشتن در بیولوژی بدن بر انرژی ذهنی و احساسی نیز تاثیر می گذارد. در اینجا به بررسی چگونگی سوخت رسانی به جسم می پردازیم.

1. تغذیه مناسب داشته باشید؛

انرژی مورد نیاز برای نیرو بخشیدن به سلول های بدن از غذایی که می خوریم نشأت می گیرد. اگر از مقادیر زیاد کربوهیدرات های ساده (مثل آبمیوه و شیرینی) در رژیم غذایی خود استفاده می کنید، احتمالاً پس از افزایش مقطعی انرژی با کاهش ناگهانی آن مواجه هستید. کربوهیدرات های زود جذب می توانند موجب سقوط قند خون (و سطح انرژی) تنها یک تا دو ساعت پس از مصرف شوند.

جهت دریافت حداکثر انرژی از وعده های غذایی، سعی کنید ترکیبی از پروتئین، چربی های مفید (مثل آووکادو یا کره بادام زمینی)، و کربوهیدرات های پیچیده (مثل غلات کامل یا لوبیا) را در نظر بگیرید. چنین ترکیبی یک منبع انرژی بلند مدت برای بدن شما خواهد بود. اینکه چند وعده غذایی در روز باید خورد از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، پس سعی کنید بدن خود را آزمایش کنید تا ببینید مثلا 6 وعده غذایی کوچک برای شما مناسب تر است یا 3 وعده غذایی بزرگ؟

2. سعی کنید بهتر بخوابید؛

زمانیکه می خوابید کار بدن شما تازه شروع می شود. ترمیم عضلات، بازسازی سلول های بدن و طراوت بخشیدن به سیستم ایمنی تنها بخشی از فعالیت بدن شما در حین خواب است. این تعمیرات شبانه شما را برای فعالیت روز بعد آماده می کند. متاسفانه با افزایش سن خواب عمیق که در طی آن بیشترین بازسازی در بدن صورت می گیرد کاهش می یابد. زنان بین 40 تا 60 سال به دلیل نوسانات هورمونی بیشتر در معرض اختلالات خواب هستند.

یکی از بهترین راهکارهای افزایش خواب عمیق این است که هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شده و اندکی در خارج از منزل زیر نور طبیعی پیاده روی کنیم. تحرک و نور خورشید پیام روشنی برای ساعت بدن شما خواهند بود مبنی بر اینکه اوج حس خواب آلودگی بایستی 16 تا 18 ساعت پس از آن ایجاد شود.

3. حتماً وقتی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید؛

بیایید گذار کوچکی به زیست شناسی دبیرستان داشته باشیم. آیا نیروگاه های کوچک سلولی (میتوکندری ها) را به خاطر دارید که وظیفه تبدیل مواد غذایی به انرژی را در سلول های بدن به عهده داشتند؟ 90% انرژی روزانه ما از طریق میتوکندری ها تولید می شود و به خصوص ورزش هوازی موجب تولید بیشتر این اندامک ها در بدن می شود. ورزش های قدرتی نیز مفید هستند چرا که موجب ساخت سلول های عضلانی خواهند شد که نسبت به بسیاری از سلول های دیگر بدن میتوکندری بیشتری دارند. هیچ قاعده کلی ای برای ورزش کردن وجود ندارد، مهمترین مسئله این است که ورزشی را که دوست دارید پیدا کنید و آن را به طور منظم انجام دهید.

خستگی مغز چیست؟

یادگیری به دلیل مصرف گلوکز و اکسیژن (همان اتفاقی که هنگام فعالیت ورزشی برای عضلات شما رخ می دهد) فرایندی خسته کننده است. در واقع مغز شما نسبت به سایر اندام های بدن نیازمند اکسیژن بیشتری است، به طوریکه تا 20% نیاز اکسیژن روزانه بدن به مغز تعلق می گیرد. با رعایت اصول زیر می توانید روزها و ماه ها بدون خستگی مفرط از مغز خود کار بکشید.

4. کارهایتان را به نوبت انجام دهید؛

انجان همزمان چند کار نه تنها بهره وری شما را بالا نمی برد بلکه موجب خستگی سریع تر نیز خواهد شد. حقیقت این است که مغز شما توان انجام همزمان دو کار را ندارد. در عوض زمانی که تلاش می کنید چند کار را با هم پیش ببرید، مغز شما ناچار می شود به سرعت کانون تمرکز خود را تغییر دهد و خود را بیشتر خسته کند. پس سعی کنید فهرستی از کارهایتان تهیه نمایید و آن را اولویت بندی کنید. سپس به ترتیب اولویت کارهایتان را انجام دهید. با این کار علاوه بر کاهش خستگی، با افزایش تمرکز کیفیت انجام امور را نیز افزایش خواهید داد.

5. استراحت کردن را فراموش نکنید؛

تقریباً هر 90 دقیقه سطح انرژی بدن افت می کند. آن زمانیست که اگر استراحت نکنید، سطح انرژی بدن به طور طبیعی باز نمی گردد و ممکن است ناچار به استفاده از کافئین یا شکر برای افزایش انرژی تان شوید، که هر دو پس از چند ساعت شما را خسته تر از قبل رها خواهند کرد. تحقیقات نشان می دهند که آن استراحتی موجب تجدید قوای شما خواهد شد که طی آن خود را کاملاً از آنچه که انجام می دادید جدا کنید. سعی کنید در طول استراحت خود به موسیقی گوش کنید یا با یک دوست تماس بگیرید یا حتی کمی بیرون بنشینید و به منظره ای توجه کنید. نکته قابل توجه اینکه همه فعالیت های مذکور خود می توانند به افزایش انرژی شما کمک کنند.

6. به دنبال معنا باشد!

اگر کاری که می کنید در راستای توانایی ها و علایق شما باشد، در مقایسه با زمانیکه احساس تعارض و بی علاقگی دارید، انرژی کمتری از شما خواهد گرفت. راهی بیابید که وظایف روزانه تان با ارزشهای تان منطبق شوند. این مهم می تواند از طریق کمک به دیگران، کمک به رشد شرکتی که در آن کار می کنید یا کمک به وضعیت خانوادگی تان حاصل شود. زمانیکه کاری را انجام می دهید، داشتن یک چرایی مشخص به شما توان مقاومت بیشتر خواهد داد.

افزایش انرژی بدن
مدیتیشن یک تمرین فوق العاده برای استراحت به ذهن و جسم جهت افزایش انرژی بدن است
چرا احساسات مهم هستند؟

وقتی به انرژی می اندیشیم، بیشتر جسم در ذهن ما می آید، حال آنکه احساسات ما نیز می توانند به کاهش و افزایش انرژی کمک کنند. هر احساسی با مجموعه ای از هورمون های کلیدی در مغز ما گره خورده است. به عنوان مثال وقتی نگران هستید با انتشار هورمون کورتیزول عکس العمل مبارزه یا فرار در شما تقویت می شود. یا زمانیکه قدردان هستید با انتشار دوپامین حس شادی در شما بروز پیدا خواهد کرد. با در دست گرفتن عواطف خود می توانید انتشار هورمون های انرژی گیر را به نفع هورمون های انرژی زا کاهش دهید.

7. ذهن خود را تمرین دهید؛

هدف از این کار ایجاد ذهن آگاهی به منظور شناسایی افکار منفی و انرژی گیر حین وقوع آن ها می باشد. تنها روزانه 10 دقیقه عمیق شدن در ذهن و جسم می تواند شما را در شناسایی احساساتی که از شما انرژی می گیرند، کمک کند.

وقتی که احساس استرس دارید با تصدیق آن به خود بگویید “بله این استرس است”. اسم بردن از عواطف به شما عینیت می بخشد. پس از آن حداقل به مدت 2 دقیقه نفس عمیق بکشید به طوریکه هنگام دم تا 4 و هنگام بازدم ال 6 بشمارید. بازدم اثر آرام بخشی روی سیستم عصبی دارد و از تاثیر احساسات منفی می کاهد.

8. تلاش کنید حس های خوب را جذب کنید!

احساساتی چون عشق، شادی، قدردانی و الهام بخشی خاصیت انرژی دهی دارند و راه های بسیاری جهت تقویت آن ها وجود دارند. بازی کردن با حیوانات خانگی، مشاهده عکس های قدیمی یا بحث در رابطه با یک کتاب با گروهی از دوستان می توانند راه هایی برای القاء حس خوب باشند. تجسم نیز یک روش بسیار قوی است. کافیست چشمان خود را ببندید و به مکانی که دوست دارید در آنجا باشید یا یک تجربه دلنشین مثل مراسم ازدواج یا هنگام تولد فرزندتان بیندیشید. سعی کنید احساسات خود را مثل حس نور خورشید بر روی پوستتان یا بوی فرزندتان را پس از تولد به یاد آورید. هر چه تجسم شما قوی تر باشد انرژی بیشتری خواهید گرفت.

تقویت احساسات مثبت هر چند کوتاه و گذرا می تواند به شما کمک کند. ممکن از است از مصاحبه ای کوتاه با همسایه تان یا بازخوردی مناسب از رئیستان احساس خوبی به شما دست داده باشد. با صرف تنها یک یا دو دقیقه جهت جذب احساسات خوب، شبکه های مغزتان را که با آن احساسات در ارتباط هستند تقویت و امکان تجربه آن حس خوب را در آینده برای خود راحت تر خواهید کرد.

منبع: مجله HEALTH نوامبر 2020

خرید از داروخانه یارمد

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

برای اطلاع از تخفیفات ویژه ما ایمیل خود را وارد کنید

جدیدترین اخبار و اطلاعیه های داروخانه یارمد

مطالب بیشتر

متنوع ترین و برترین محصولات
سلامتی و بهداشتی

در داروخانه آنلاین یارمد

0
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
Click outside to hide the compare bar
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0